Muzyczne lato Chóru Uniwersytetu Śląskiego „HARMONIA”

Sezon wakacyjnego odpoczynku w pełni, czas słońca, plażowania, relaksu… Jednak dla śpiewaków Chóru Uniwersytetu Śląskiego Harmonia w Cieszynie to w tym roku muzyczne wyzwania o różnorodnych charakterze…

Rozpoczęło się początkiem czerwca w wspaniałym koncertem z okazji Święta Uniwersytetu Śląskiego. Wspaniały utwór kompozytora młodego pokolenia Karola Pyki (wcześniej śpiewaka Harmonii) Cantico delle Creature do słów „Pieśni Słonecznej” Franciszka z Asyżu. Końcem czerwca KONCERT MUZYKI FILMOWEJ w ramach Letniej Akademii Gier na cieszyńskim Rynku wspólnie z Reprezentacyjną Orkiestrą Straży Granicznej pod kierunkiem Leszka Mieczkowskiego.

Na początku lipca Harmonia koncertowała na Słowacji w ramach Medzinárodného Festivalu Mládežníckych Orchestrov a Zborov Šengenský poludní w Koszycach. Poza licznymi koncertami a cappella Harmonia wykonała również kompozycję „La petite messe solennelle” G. Rossiniego skomponowaną na kwartet solistów, chór, dwa fortepiany i fisharmonię.

W drugiej połowie lipca Harmonia wyjechała na trasę koncertową na Filipiny. Jednocześnie w dniach 20-23 lipca uczestniczył w prestiżowym konkursie chóralnym Andrea O. Veneracion International Choral Festival w Manilii na Filipinach. Chór Uniwersytetu Śląskiego był jedynym chórem z Europy zakwalifikowanym do udziału w konkursie. Pozostałe to chóry azjatyckie z Singapuru, Indonezji, Filipin – czyli najlepsze zespoły chóralne na świecie.

Rywalizacja konkursowa przebiegała na bardzo wysokim poziomie światowej chóralistyki. Jury składające się z pięciu utytułowanych specjalistów (z Wenezueli, Australii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Filipin ) niezwykle skrupulatnie oceniło prezentacje konkursowe. Konkurs przeprowadzono według dawnych zasad rywalizacji. Nie przyznawano pasm złotych srebrnych i brązowych, tylko I, II lub III miejscem Dla zwycięzców przewidziano poza dyplomem również nagrody finansowe. I miejsce – Indonezja, II miejsce – Filipiny, III miejsce – Polska – CHÓR UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO „HARMONIA” W CIESZYNIE pod dyrekcją Izabelli Zieleckiej-Panek.

Poza występami konkursowymi „Harmonia” prezentowała polską i słowiańską muzykę chóralną na koncertach w kilku miastach Filipin. Podczas występów „Harmonię” podziwiało kilka tysięcy widzów.

Organizatorem tournée artystycznego Chóru Uniwersytetu Śląskiego  „Harmonia” w Cieszynie oraz Chóru Kameralnego „Ad libitum” na Filipinach był University Philippinnes Manila Chorale z dyrygentem Eman de Leon. Zespół ten gościliśmy w Cieszynie w 2015 roku podczas Kręgów Sztuki. Koncerty UP Manila Chorale cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. W 2018 Chór UP Manila Chorale ponownie odwiedzi Polskę. Już zapraszamy na koncerty.

Podczas letnich miesięcy wakacyjnych Chór Uniwersytetu Śląskiego koncertował również z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej pod dyrekcją Ks. Przemysława Pasternaka w Szerzynach, Tarnowie, w Żywcu w Amfiteatrze „Pod Grójcem” gdzie Harmonia wystąpiła także z Urszulą z zespołem i solistami młodego pokolenia: Kubą Jurzykiem, Patrykiem Stępniakiem, Zofią Nowakowską, Michałem Gaszem i.in.

Harmonia” jeden z najstarszych ( 1908 – rok powstania chóru) i zarazem najmłodszych (studenci i absolwenci Uniwersytetu Śląskiego) chórów Śląska Cieszyńskiego godnie prezentuje się na arenie polskiej i światowej, jednocześnie na Słowacji i Filipinach przybliżył naszą kulturę muzyczną, wzbudził podziw słowiańską muzykalnością, pięknem strojów regionalnych i zawsze obecnym uśmiechem i radością.

We thank with all our hearts to all great singers from Up Manila Chorale, to Maestro Eman de Leon for the invitation, wonderful stay, your hospitality and the concerts. The most beautiful time of friendship and the most wonderful people.

Thank to all of those who took us so well in the Philippines:
UP Manila Chorale
Cultural Center of the Philippines
Tambayan Capsule Hostel & Tambayan Gastrobar
Science City of Muñoz
Bocaue River Town Wonders
3rd Andrea O. Veneracion International Choral Festival

See you in Poland!

Dziękujemy także wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować i zrealizować nasz wyjazd tutaj na miejscu w Polsce:
J.M. Rektor UŚ prof. Andrzej Kowalczyk
Centrum Obsługi Studenta UŚ z szefową Justyną Szostek-Aksamit na czele
Dział Współpracy z Zagranicą UŚ – Elżbieta Binduchowska