Koncert chóru w czasach pandemii – da się!

Czy wiecie, że podczas śpiewania:

  • podwyższa się poziom hormonów szczęścia,
  • zmniejsza się poziom stresu,
  • uruchamia się część mózgu odpowiedzialna za kreatywność?

Wspólne, chóralne śpiewanie jest więc lekarstwem prawie na wszystko.

Dlatego na czas kwarantanny Chór Uniwersytetu Śląskiego Harmonia przygotował wspaniały projekt, który zainicjowany został w Poniedziałek Wielkanocny, a wynikał z potrzeby wspólnego muzykowania i bycia razem w trudnym czasie izolacji.
Na przekór pandemii 95 śpiewaków Chóru Uniwersytetu Śląskiego Harmonia, w tym rozsiani po całym świecie absolwenci z roczników od roku 1974 do 2020,  przygotowali premierowe wykonanie utworu Yolandy Adams „His presence is here” w aranżacji absolwenta Chóru Harmonia – Mateusza Hrynkiewicza. Harmonijne głosy popłynęły z domów obecnych śpiewaków i absolwentów nie tylko z Polski, ale także z USA, Australii, Norwegii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Francji.

Premiera odbyła się : 27.04.2020 o godz. 18:00 na FB i YT.

Wykonawca:

– Śpiewacy Chóru Uniwersytetu Śląskiego Harmonia (1974 – 2020)

– Mateusz Hrynkiewicz : fortepian

– Mastering: Maja Kupiec, Jędrzej Panek

– Oprawa graficzna: Maja Kupiecc

– Montaż wideo: Kamila Strońska

– Koncepcja artystyczna i koordynacja projektu: Izabella Zielecka-Panek

 

Wspólne wykonanie przyniosło wykonawcom wiele przyjemności. Obudziły się wspomnienia, o czym napisali w facebookowych komentarzach.

 

Ewa Filipowska Skupień Z całego serducha dziękuję za to, że mogłam znów wystąpić z moim najlepszym chórem i z wszystkimi zacnymi śpiewakami – tymi obecnymi (studentami i wspaniałymi młodymi ludźmi) oraz absolwentami! To było niesamowite przeżycie. Wróciły dawne wspomnienia i chwile, które spędziłam w „Harmonii”, zarówno jako studentka UŚ ale i jako absolwentka. Do takiego śpiewania tęsknię. Dziękuję za zaproszenie do tak pięknego projektu i możliwość podzielenia się swoim głosem. Ta jak i wszystkie inne chwile spędzone z Wami to niezapomniana przygoda oraz doskonałe warsztaty wokalne, piękne przyjaźnie i momenty pełne uniesień i wzruszeń.

 

Iwona Sedlaczek ( Cytera) Pani Profesor – dziękuję za zaproszenie do udziału w tym cudnym projekcie. Co za wspaniały pomysł!

Obudziło się tyyyle wspomnień i wzruszeń! Cieszę się, że znowu mogłam zaśpiewać z Wami wszystkimi. Tyle znajomych twarzy i głosów.

Z Harmonią wiąże się tak wiele pięknych i nierzadko zabawnych wspomnień! Wokalnych i nie tylko. 😉 Niesamowite koncerty, porywające i wzruszające utwory, wojaże – Tajlandia, Szwajcaria, wyjazdy integracyjne, przyjaźnie, wspólna pasja do śpiewu chóralnego…! Miło jest wrócić myślami do tamtych czasów. Dziękuję!

 

Dorothea Irene Easwara Dhas Gratuluję pięknego projektu, gdzie bez względu na dzielący czas i odległość udało się stworzyć cos pięknego w jedności i z tak głębokim przekazem. Niech przesłanie to zawsze nam towarzyszy i dodaje otuchy. W muzyce siła.

 

Joanna Figura Dziękuję z całego serca, że mogłam znowu być z Wami. Cuuudny projekt i Ten chór to najpiękniejsza wizytówka UŚ. Już czekam na kolejne, piękne koncerty.

 

Katarzyna Kliś Kochani Wszyscy! Petrylion wspomnień, nie zawsze tych na przed 23:00, ale przezawsze z uśmiechem na gębie… w sensie na masce 😉 Młodzieży cudownej za ogrom pracy realizatorskiej, kompozytorskiej, wszelakiej … a do listy miejsc w których powstało nagranie dopiszcie Turcję, niech będzie, że z Azji też 🙂

 

Aleksandra Kawczynska Artystycznej duszy nikt nie uwięzi.

 

Karolina Nosiadek Kto by pomyślał, że w 2020 roku znów będę mogła zaśpiewać razem z Chórem Harmonia! Niby osobno, a jednak razem. Muzyka łączy, przekracza granice. Studia bez chóru, godzin prób, mnóstwa koncertów i całej masy przeróżnych wspomnień z tym związanych nie byłyby takie same!

 

Коля Бліхар Właśnie wróciłem z pracy i słucham His Presence Is Here. Utwór brzmi pięknie. Cieszę się że zaśpiewałem wspólnie w wielopokoleniowej, cieszyńskiej Harmonii, która w bieżącym roku obchodzi 112 lat. Gratuluję pani Dyrygent Izabelli- Zieleckiej Panek pomysłu nagrania utworu przez aktualnych i byłych śpiewaków chóru Harmonia. Wyrażam też słowa uznania za mobilizację i zachętę tak wielu śpiewaków różnych pokoleń do zrealizowania wspólnego projektu. To może zdziałać tylko dyrygent z wielką pasję i autorytetem.

 

Agata Krywko (Flakus) Bardzo dziękuję za zaproszenie do tak wspaniałego, międzypokoleniowego projektu , to była ogromna przyjemność i zaszczyt być 1/95 tak zacnego składu chóru! Efekt końcowy przerósł moje najśmielsze oczekiwania! Gratuluję wszystkim zaangażowanym w realizację.

 

Agnieszka Koenig (Parzych) Piękny czas. Ogrom wspomnień; potężna walizka doświadczeń i wzruszeń muzycznych. Najbardziej rozwijająca forma wspólnego spędzania czasu. Najbardziej szalone studia na świecie 🤪Ściskam wirtualnie.

 

Monika Wojciechowska (Fatalska) Cudownie było przenieść się w czasie i znów poczuć jak studentka…dziękuję

 

Elżbieta Marek Pięknie. Gratuluję. Odkąd pracuję zdalnie brak mi tych dźwięków, które wieczorem można usłyszeć na terenie cieszyńskiego kompusu.

 

Dominika Sobel Pięknie zrobić coś znów razem! ❤️

 

Barbara Gosko Harmoniowe wspomnienia ❤

Wrzesień 1974, dwutygodniowy wyjazd całego chóru, a właściwie wszystkich studentów Wychowania.Muzycznego /było nas wtedy około setki/ nad morze, do Dąbek.

Próby z W. Wilczakiem 2 x dziennie i na inauguracji roku akademickiego studenci I roku czuli się pełnoprawnymi członkami Harmonii.

To były czasy…

Jestem dumna, że dawno temu śpiewałam w „Harmonii”

 

Tadeusz Toman Z różnych względów, wziąłem tylko symboliczny udział w nagraniu ale mrowienie i wilgotne oczy takie same jak w NOSPR, NFM we Wrocławiu, Tauron Arenie i wielu innych miejscach, w których było mi dane być z Wami. Teraz już wiem ze zarówno pandemia jak i te ciemne chmury kiedyś tam przeminą jak zły sen. „Harmonia” pozostanie! Dziekuje❤️

 

Piotr Niedziałek Piękne chwile wtedy podczas studiowania i teraz z Chórem Harmonia. Bardzo dziękuję za możliwość zaśpiewania. Gratuluję pomysłu i organizacji całego przedsięwzięcia

 

Anna Bugajska-Żmuda Gratuluje nagrania. Czym mi się kojarzy Harmonia? Z fajnymi ludźmi, z dyplomem i pięknymi utworami, które razem wykonywaliśmy, które powodowały w trakcie koncertów na moim ciele ciarki. Były to utwory min. : Pater Noster Józefa Świdra czy Moja Piosnka. Uwielbiam do dzisiaj śpiewać Marsz Józefa Świdra, Piazzole i Zakochał się raz Jaś. Pamiętam też jedną sytuacje. Zdarzyła się raz 👀, że nie wyćwiczyłam jednego utworu na koncert😅 nogi mi się ugięły, jak zobaczyłam na sobie wzrok Pani prof. Izabeli Zieleckiej-Panek. Więcej się to nie powtórzyło

 

Edyta Murzyn Milewska Nic dodać nic ujać… po prostu MISTRZOSTWO ŚWIATA!!!!! Słucham dziś już tego po raz 15 i dalej nie mam dość. Piękny utwór i super aranż.

 

Kamila Sibik No i ja się wzruszyłam 🙂 Czas spędzony na śpiewaniu w „Harmonii” to jeden z najwspanialszych momentów w moim życiu. Dziękuję za te wspólne chwile. Utwór przepięknie wykonany. Pozdrawiam wszystkich „Harmonistów” obecnych i z poprzednich lat. :*

(Dwie Panie podczas harmonijnego nagrania, mieszkając w Norwegii w jednym mieście dowiedziały się ,że wywodzą się z cieszyńskiej Harmonii)

Anna Bugajska-Żmuda Aleksandra Orzechowska-Niedziela –  nooo tak przecież, Ty też musiałaś być w Harmonii. Tak to jest na studiach w Cieszynie, prędzej czy później i tak lądujesz w Harmonii. Jest nas tyle, że nawet za granicą ich spotykasz i lądujesz na jednej próbie 😂

Aleksandra Orzechowska-Niedziela Anna Bugajska lepiej bym tego nie podsumowała 😂 Trudno mi tylko stwierdzić czy to ogromny wysiłek, a może siła w tych uniwersalnych prawach, że musiałyśmy się obie przeprowadzić aż do Norwegii i do tego samego miasta, żeby się poznać i dowiedzieć, że byłyśmy wcześniej w tych samych kątach cieszyńskiej filli UŚ

 

Arkadiusz Popławski Jestem dumny, że z racji swoich studiów muzycznych na UŚ w latach 2004 – 2008 w „Harmonii” również dane mi było śpiewać. Obecnie, mimo, że los nas porozrzucał po całym świecie, potrafiliśmy w tak dużej grupie i w swoich domach zmobilizować się i nawet na odległość na chwilę znów razem być chórzystami i wspólnie zaśpiewać. W klatkach zdjęciowych wszyscy śpiewający do nagrania jesteśmy. Szukam chusteczek, żeby otrzeć łzy wzruszenia nad ożywionymi wspaniałymi wspomnieniami 🤗

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code