100 lat Harmonii

HARMONIJNE WSPOMNIENIE – KILKA MYŚLI PO WIELKIM JUBILEUSZU…

Rok 2008 był dla Harmonii rokiem szczególnym. Oto bowiem mija równo sto lat od założenia Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia” w Cieszynie… Trudno uwierzyć, że ten wiecznie młody zespół liczy sobie już cały wiek – i że to właśnie nam, obecnym chórzystom i studentom Uniwersytetu Śląskiego przypadło być organizatorami tego niezwykłego święta. W swoim napiętym koncertowym terminarzu już zawczasu zarezerwowaliśmy listopad jako miesiąc przeznaczony na jubileuszowe uroczystości. Tak więc, mimo obniżającej się na dworze temperatury atmosfera w naszym chórze z tygodnia na tydzień robiła się coraz gorętsza…
Tak wielka uroczystość wymagała doboru równie monumentalnego repertuaru. Wybór padł na „Mszę Koronacyjną C-dur” Mozarta z towarzyszeniem orkiestry „Musica Juvenalis” ze Słowacji, pod batutą Igora Dohoviča. Partie solowe wykonali Wioletta Białk – sopran, Anna Lubańska – mezzosopran, Hubert Miśka (były Harmoniusz) – tenor oraz Marián Lukáč – bas.
W założeniu, utwór ten miała wykonać jak największa ilość obecnych i byłych Harmonistów. Od początku Jubileuszowego Weekendu, czyli od czwartku rozpoczął się zjazd absolwentów z najróżniejszych zakątków Polski, Europy i Świata. Powitaniom i uściskom nie było końca. Oczywiście, jak to w przypadku spotkań po latach bywa, każdy miał nieskończenie wiele informacji do podzielenia się z innymi, a żadna nie cierpiała zwłoki, co nieco dezorganizowało próbę…, ale takie spotkanie odbywa się tylko raz na 100 lat!!! Stoicki spokój musiała zachować obecna dyrygent Harmonii, dr Iza Zielecka-Panek. Przyznam, że obserwując ją, zastanawiałam się skąd bierze siły, żeby zapanować nad ogromną grupą niesfornych – bo stęsknionych za sobą eks-chórzystów… A chórzystów przybywało z każdą godziną… Zaśpiewało nas 150 osób.
Kulminacją naszych przygotowań był 22 listopada, dzień koncertu, który odbył się w Kościele Jezusowym w Cieszynie (najstarsza i największa świątynia augsburskoewangelicka na Śląsku). Uroczystość otwarło nabożeństwo ekumeniczne koncelebrowane przez Janusza Sikorę – pastora Kościoła Jezusowego w Cieszynie oraz ks. prof. Józefa Budniaka – Prezydenta Europejskiej Wspólnoty Ekumenicznej, odprawione w intencji wszystkich byłych i obecnych Harmoniuszy. Podczas liturgii zaśpiewaliśmy utwory a cappella z bieżącego repertuaru. Oprócz mozartowskiego dzieła, obecny skład chóru wykonał również fragmenty utworu pochodzącego z najnowszej płyty – La Petite Messe Solennelle Giacchino Rossiniego. Tu chórzystom towarzyszyli soliści – wokaliści, a także nasi niezastąpieni wykładowcy z Instytutu Muzyki: prof. Michał Korzistka i ad. Janusz Polański w partiach fortepianu oraz Paweł Seligman na fisharmonii.
Obok jubilata, popis umiejętności wokalnych zaprezentował także zespół kameralny „Absolwent”, złożony z byłych Harmoniuszy, a prowadzony przez wieloletnią dyrygentkę „Harmonii”, panią Halinę Goniewicz-Urbaś. Śpiewacy wykonali utwory a cappella, m.in. „Cantus Gloriosus” Józefa Świdra.
Podczas uroczystości odznaczono „Harmonię” Złotą Odznaką Honorową z Laurem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Zarządu Głównego w Warszawie.
Akcentem wieńczącym ten niezwykły dzień był Wielki Bal Jubileuszowy przeznaczony dla wszystkich wykonawców i gości, który odbył się w hotelu „Fundacja” w Cieszynie. Można by tu sparafrazować tekst znanej reklamy i powiedzieć, że przygotowania przygotowaniami, koszty kosztami, ale zabawa dawnych i współczesnych Harmoniuszy była po prostu BEZCENNA. O oprawę artystyczną zadbał nasz ukochany Cieszyński „Żul Band” oraz grupa „Sami Swoi”. Oba zespoły porywały do tańca żywiołową grą, tak że parkiet od pierwszych dźwięków był ciągle pełny. Nie obyło się oczywiście bez spontanicznego muzykowania (tak to już bywa, gdy spotkają się muzycy). Zabawa trwała do białego rana…
Jakkolwiek zabrzmieć to może trywialnie, cały jubileuszowy tydzień był dla mnie jak z bajki… i wiem, że nie jestem w tej opinii odosobniona. Po raz kolejny potwierdza się, jak niezwykłym miejscem jest Cieszyn… A przede wszystkim jak wyjątkowi są ludzie, którzy się tu spotkali i tworzą razem niezwykłe rzeczy…

Marta Rubik